Pesta Kesenian Bali

Pesta Kesenian Bali (Bali Arts Festival) – najdłużej funkcjonujący festiwal sztuki w Indonezji – po raz pierwszy odbył się w 1979 roku.
Festiwal trwa około miesiąca. Rozpoczyna się od parady inauguracyjnej, najczęściej przy pomniku Bajra Sandhi i odbywa się w Bali Arts Center w Denpasar. Pesta Kesenian Bali to prawdziwa uczta dla osób kochających Indonezję, jej kulturę i sztukę. Podczas festiwalu organizowane są różne aktywności, np. zajęcia kulinarne, pokazy tańca tradycyjnego i współczesnego oraz liczne konkursy.

Nyepi

Nyepi, nazywane również „Dniem Ciszy”, jest obrzędem religijnym (hinduskim) obchodzonym w marcu, głównie na Bali. Rozpoczyna się o 6 rano i kończy po 24 godzinach. Tego dnia Balijczycy nie pracują, nie podróżują, nie rozmawiają, nie korzystają z internetu, a nawet nie jedzą – jest to dzień ciszy, medytacji. Balijskie ulice są puste, bo zakaz wychodzenia dotyczy również turystów. Wyjątkiem są pilnujący ochroniarze, kobiety w ciąży oraz karetki pogotowia.
Po skończonym Nyepi, następuje Ngembak Geni. Tego dnia rodziny spotykają się i proszą wzajemnie o przebaczenie. Niektóre źródła podają, ze Nyepi świętowane było już w 78 r. n.e.

Nusa Dua Light Festival

Nusa Dua Light Festival to największy coroczny festiwal lampionów na Bali. Zazwyczaj trwa około 1,5 miesiąca (lipiec-sierpień), istnieje więc spora szansa na zobaczenie tej przepięknej, świetlistej fiesty na własne oczy. Oprócz lampionów zobaczysz tu ogromne latarnie, świecące fontanny oraz balony, które zabierają chętnych w niezapomniany lot. Podczas festiwalu nie brakuje oczywiście przepysznego lokalnego jedzenia oraz muzyki. Nusa Dua Light Festival po raz pierwszy odbył się w 2017 roku.

Bali Kite Festival

Bali Kite Festival, czyli festiwal latawców odbywający się w sierpniu, na plaży Sanur, w okolicy Padang Galak. Puszczanie latawców to nie tylko zabawa. Jest to przede wszystkim święto religijne – celem jest przesyłanie hinduskim bogom na latawcu podziękowań za obfite plony.
Podczas festiwalu puszczane są latawce w trzech tradycyjnych kształtach: ryby (Bebean) – z podwójnym ogonem i szerokim pyskiem, liścia (Pecukan) – z szerokim, nawet 100-metrowym ogonem oraz ptaka (Janggan), który z uwagi na wielkość i niestandardowy kształt wymaga największego doświadczenia w puszczaniu. Czy latawce tak sobie po prostu unoszą się na niebie? Otóż nie! Są częścią zawodów, w których uczestniczy nawet kilkadziesiąt osób.
Festiwal każdego roku przyciąga wielu turystów oraz miłośników puszczania latawców nie tylko z Bali, ale całej Indonezji.

Odalan

Odalan – uroczystość świątynna odbywająca się w sierpniu, w „Pura Besakih” – największej hinduskiej świątyni na Bali. Przez 3-4 dni odprawiane są nabożeństwa, składa się też ofiary w postaci owoców, ciastek ryżowych i kwiatów, które po błogosławieniu można zabrać do domu. Wieczorami odbywają się występy lokalnych artystów. W ramach przygotowań, świątynia udekorowana jest pięknymi ornamentami i złotymi płótnami. Wizerunki bóstw są obmywane w świętym źródle i ubierane w odświętne stroje.

Saraswati

Saraswati nazywane jest Dniem Wiedzy. Święto wywodzi się od Sarasawati, Bogini Wiedzy – pięknej kobiety z czterema rękami, w których trzyma: liść palmowy, lontar symbolizujący naukę, łańcuch – oznaczający, że wiedza nigdy się
nie kończy oraz instrument muzyczny, pokazujący jak duży wpływ na naukę ma sztuka. Bogini przedstawiana jest wśród kwiatów lotosu, siedząc na łabędziu. Tego dnia wierni składają ofiary z książęk i unikają czytania. Święto Saraswati obchodzone jest co 210 dni. W 2022 roku przypada na 22 października.

źródło:wczasywazji.pl