Pesta Kesenian Bali

Pesta Kesenian Bali (Bali Arts Festival) – najdłużej funkcjonujący festiwal sztuki w Indonezji – po raz pierwszy odbył się w 1979 roku.
Festiwal trwa około miesiąca. Rozpoczyna się od parady inauguracyjnej, najczęściej przy pomniku Bajra Sandhi i odbywa się w Bali Arts Center w Denpasar. Pesta Kesenian Bali to prawdziwa uczta dla osób kochających Indonezję, jej kulturę i sztukę. Podczas festiwalu organizowane są różne aktywności, np. zajęcia kulinarne, pokazy tańca tradycyjnego i współczesnego oraz liczne konkursy.

Nyepi

Nyepi, nazywane również „Dniem Ciszy”, jest obrzędem religijnym (hinduskim) obchodzonym w marcu, głównie na Bali. Rozpoczyna się o 6 rano i kończy po 24 godzinach. Tego dnia Balijczycy nie pracują, nie podróżują, nie rozmawiają, nie korzystają z internetu, a nawet nie jedzą – jest to dzień ciszy, medytacji. Balijskie ulice są puste, bo zakaz wychodzenia dotyczy również turystów. Wyjątkiem są pilnujący ochroniarze, kobiety w ciąży oraz karetki pogotowia.
Po skończonym Nyepi, następuje Ngembak Geni. Tego dnia rodziny spotykają się i proszą wzajemnie o przebaczenie. Niektóre źródła podają, ze Nyepi świętowane było już w 78 r. n.e.

Nusa Dua Light Festival

Nusa Dua Light Festival to największy coroczny festiwal lampionów na Bali. Zazwyczaj trwa około 1,5 miesiąca (lipiec-sierpień), istnieje więc spora szansa na zobaczenie tej przepięknej, świetlistej fiesty na własne oczy. Oprócz lampionów zobaczysz tu ogromne latarnie, świecące fontanny oraz balony, które zabierają chętnych w niezapomniany lot. Podczas festiwalu nie brakuje oczywiście przepysznego lokalnego jedzenia oraz muzyki. Nusa Dua Light Festival po raz pierwszy odbył się w 2017 roku.

Bali Kite Festival

Bali Kite Festival, czyli festiwal latawców odbywający się w sierpniu, na plaży Sanur, w okolicy Padang Galak. Puszczanie latawców to nie tylko zabawa. Jest to przede wszystkim święto religijne – celem jest przesyłanie hinduskim bogom na latawcu podziękowań za obfite plony.
Podczas festiwalu puszczane są latawce w trzech tradycyjnych kształtach: ryby (Bebean) – z podwójnym ogonem i szerokim pyskiem, liścia (Pecukan) – z szerokim, nawet 100-metrowym ogonem oraz ptaka (Janggan), który z uwagi na wielkość i niestandardowy kształt wymaga największego doświadczenia w puszczaniu. Czy latawce tak sobie po prostu unoszą się na niebie? Otóż nie! Są częścią zawodów, w których uczestniczy nawet kilkadziesiąt osób.
Festiwal każdego roku przyciąga wielu turystów oraz miłośników puszczania latawców nie tylko z Bali, ale całej Indonezji.

Odalan

Odalan – uroczystość świątynna odbywająca się w sierpniu, w „Pura Besakih” – największej hinduskiej świątyni na Bali. Przez 3-4 dni odprawiane są nabożeństwa, składa się też ofiary w postaci owoców, ciastek ryżowych i kwiatów, które po błogosławieniu można zabrać do domu. Wieczorami odbywają się występy lokalnych artystów. W ramach przygotowań, świątynia udekorowana jest pięknymi ornamentami i złotymi płótnami. Wizerunki bóstw są obmywane w świętym źródle i ubierane w odświętne stroje.

Saraswati

Saraswati nazywane jest Dniem Wiedzy. Święto wywodzi się od Sarasawati, Bogini Wiedzy – pięknej kobiety z czterema rękami, w których trzyma: liść palmowy, lontar symbolizujący naukę, łańcuch – oznaczający, że wiedza nigdy się
nie kończy oraz instrument muzyczny, pokazujący jak duży wpływ na naukę ma sztuka. Bogini przedstawiana jest wśród kwiatów lotosu, siedząc na łabędziu. Tego dnia wierni składają ofiary z książęk i unikają czytania. Święto Saraswati obchodzone jest co 210 dni. W 2022 roku przypada na 22 października.

źródło:wczasywazji.pl

anavar steroids steroids for sinus infection barry bonds steroids what is steroids steroids pills conor mcgregor steroids steroids for muscle growth how long do steroids stay in your system chris hemsworth steroids do steroids make you gain weight natural steroids