KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Po wyspach poruszać się można autobusami i busami, lecz niejednokrotnie trudności dostarcza lokalizacja odpowiedniego przystanku. Bilety z reguły kupuje się u kierowcy, nie na dworcu, dlatego trzeba liczyć się z naciąganiem
obcokrajowców przez miejscowych, szczególnie na trasach między małymi miastami. Jednak ceny, nawet te zawyżone, nie są wysokie. Między większością dużych miast istnieją stałe połączenia autobusowe.
Na indonezyjskich drogach najpopularniejszym środkiem transportu są minibusy, najczęściej nazywane bemo. Za przejazd bemo płaci się u kierowcy. Należy pamiętać, że nie ma przystanków ani też rozkładów jazdy, dlatego korzystanie z bemo wygląda odrobinę jak podróż na stopa.

Między wyspami, poza lokalnymi połączeniami lotniczymi, można przemieszczać się za pomocą promów. Między Jawą a Bali, kursują one praktycznie co godzinę przez 24 godziny na dobę.
Sieć promowa jest bardzo dobrze rozwinięta i bardzo popularna wśród turystów. W portach jest bardzo dużo biur i agencji turystycznych, gdzie można zakupić bilety oraz zawsze jest szansa na jakiś upust, po odpowiednich negocjacjach. Promy stanowią ogromną atrakcję dla turystów, podczas podróży uczestniczy się, wraz z miejscowymi we wspólnym karaoke.

WYNAJEM POJAZDU

Wyjeżdżając do Azji należy uświadomić sobie, że zasady ruchu drogowego, do jakich przyzwyczajeni jesteście w Europie, nie obowiązują. Na początku może Wam się to wydać przerażające i przytłaczające, kiedy zobaczycie kierowców
na skuterach wiozących na nich całą rodzinę, psa oraz niekiedy spory dodatkowy bagaż. Z czasem jednak ten, w naszym rozumieniu brak zasad drogowych, może sie stać całkiem ekscytujący, dając dużą możliwość swobody.
W Indonezji obowiązuje ruch lewostronny, jednak zasady ruchu drogowego nie do końca są przestrzegane. Nie powinno dziwić ignorowanie znaków drogowych, sygnałów, czy poleceń policjantów, ale normą jest także zaczepianie i zagadywanie do kierowców w czasie jazdy. Bule zawsze przyciągają wzrok i wzbudzają w miejscowych chęć rozmowy nawet w czasie jazdy zatłoczoną ulicą. Podróżując po Bali najwygodniejszą formą transportu jest niewątpliwie skuter.
Można go wypożyczyć na okres jednego miesiąca za kwotę 200 – 300 tysięcy rupii indonezyjskich. Na Jawie z kolei lepiej skorzystać z samochodu, którego wynajem kosztuje od 30 do 40 USD na dzień.
Oczywiście możecie również korzystać z samochodu wraz z wynajętym miejscowym kierowcą, co jest znacznie bezpieczniejsze. Poza tym można liczyć na cenne wskazówki z jego strony.
Płatności natomiast lepiej dokonywać w miejscowej walucie. Międzynarodowe prawo jazdy jest w Indonezji uznawane, jednak co ciekawe, bez problemu można poruszać się po jawajskich i balijskich drogach również bez niego. Wystarczy dysponować odpowiednią ilością rupii, by wynegocjować z przedstawicielem policji warunki, na jakich można kontynuować podróż.

Na indonezyjskich drogach panuje swego rodzaju wolność i samowolka, która na początku może odrobinę zaskakiwać i przerażać, ale z czasem staje sie to niezwykle ciekawe przeżycie. Nikt Was nie zatrzyma, jeżeli zjedziecie na nieodpowiedni pas, bądź skręcicie w niewłaściwą stronę na skrzyżowaniu. Sami musicie pamiętać, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Niestety jest to przyczyną wielu wypadków,
szczególnie wśród odwiedzających wyspę młodych ludzi, którzy pierwszy kontakt ze skuterem mają podczas pobytu w Indonezji.

Pamiętajcie, że wybierając się w podróż do Papui Zachodniej, obowiązuje specjalne zezwolenie tzw. Surat jalan. Ten dokument możecie uzyskać w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach
policji w Manokwari, Nabire, Biak, czy Jayapurze. Niestety musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wydanie odpowiedniego zezwolenia trwa nawet do kilku dni.
Gdy zaopatrzeni w dokument pojawicie się w Papui Zachodniej, nie zapomnijcie zgłosić się do najbliższego posterunku policji.

źródło: breakplan.pl