Kuchnia indonezyjska – ogólne określenie różnych tradycji kulinarnych spotykanych w Indonezji, wykazujących znaczne zróżnicowanie regionalne, a także wpływy kuchni arabskiej, indyjskiej i chińskiej.

Kuchnia indonezyjska, słynie z bogactwa aromatycznych miejscowych przypraw, opiera się głównie na ryżu, z dodatkiem mięsa, ryb i owoców morza. Do sporządzania potraw wykorzystuje się także niektóre odmiany mango i bananów, a także mleko kokosowe i pastę z orzechów ziemnych. Do jedzenia używa się najczęściej kombinacji łyżki (trzymanej w prawej ręce) i widelca (w lewej). Najbardziej popularne potrawy indonezyjskie znane są również w Singapurze i Malezji.

Kuchnia indonezyjska to kuchnia wielu regionów – każda z nich wyróżnia się bogactwem regionalnych przypraw i niecodziennymi połączeniami smakowymi. Na czym bazuje? Produkty, które obowiązkowo powinny się znaleźć w indonezyjskiej kuchni, to m.in.: ryż, różnego rodzaju mięsa, ryby i owoce morza, mleko kokosowe, mango i banany oraz pasta z orzeszków ziemnych.

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jedną z najbardziej charakterystycznych cech kuchni indonezyjskiej jest łączenie pozornie niepasujących do siebie smaków, na przykład słonego i słodkiego.

Do najpopularniejszych dań kuchni indonezyjskiej można zaliczyć m.in.: nasi goreng (smażony ryż z dodatkiem przypraw i sezonowych warzyw), sate ayam (szaszłyki z kurczaka serwowane z dipem z orzeszków), nasi padang (mieszanka ryżu, pasty curry i mleczka kokosowego) oraz rawon (zupa z wołowiny z dodatkiem soku z limonki i orzeszków keluak). Przepisy kuchni indonezyjskiej nie są trudne w przygotowaniu – wystarczy odrobina chęci, sprawdzona receptura oraz najwyższej jakości, oryginalne produkty spożywcze. Na naszej stronie internetowej znajdziesz wiele przepisów na pyszne dania kuchni indonezyjskiej – od smacznych sałatek idealnych na przystawkę, poprzez aromatyczne zupy i sosy, aż po różnego rodzaju potrawy z ryżu. W delikatesach orientalnych znajdziesz też wszelkie niezbędne artykuły spożywcze, dzięki którym w domowym zaciszu odtworzysz smaki prawdziwej kuchni indonezyjskiej.