Park Narodowy Komodo to jeden z 50 parków narodowych na terenie Indonezji, utworzony 6 marca 1980 roku. Zamieszkuje go endemiczny gatunek – waran z Komodo.

W 1991 r. park ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obszar parku składa się z setek małych wysepek – również w części zasiedlonych przez warany – i trzech większych wysp, na których koncentruje się ruch turystyczny. Trzy większe wyspy to: Komodo, Rinca, Padar. W planach jest przyłączenie do parku wysp Banta i Gili Motong, na które coraz częściej dopływają gady. Wyspy te nie są objęte ochroną, co oznacza, że grasują tam kłusownicy, polujący na cenne gady.

Od północy archipelag oblewany jest przez wody morza Flores. Wyspy oddzielone są od siebie systemem wielu cieśnin, m.in. przez: Lintah, Sumba, Sape, Molo.

Fauna wysp jest fauną przejściową pomiędzy azjatycką i australijską. Wyspę zamieszkuje wiele tysięcy znanych i mniej znanych gatunków węży, papug, krabów, małp, stawonogów itd. Najbardziej znanym gatunkiem, żyjącym na wyspie jest największa jaszczurka na świecie – waran z Komodo. Jest to gatunek endemiczny, nie występujący nigdzie indziej na świecie.