Państwa z grupy ASEAN (Filipiny, Malezja, Singapur, Indonezja i Tajlandia) stworzą system transgranicznych płatności mobilnych bazujących na walutach własnych z pominięciem dolara amerykańskiego.

Jak pisze Leszek Ślazyk na łamach portalu Chiny24, system ma ruszyć od listopada.

Decyzja została podjęta podczas spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych państw członkowskich grupy G20 w dniach 15-16 lipca na wyspie Bali.

Ministrowie finansów pięciu największych gospodarek państw grupy ASEAN (Filipiny, Malezja, Singapur, Indonezja i Tajlandia) zadeklarowali podczas spotkania, iż podpiszą w listopadzie porozumienie o integracji swoich mobilnych systemów płatności w czasie rzeczywistym.

Co istotne, w rozliczeniach pomiędzy stronami nie będzie wykorzystywany dolar amerykański, który do tej pory stanowił bazę przeliczeniową (kursową) pomiędzy walutami tych państw. Za wymianę walutową w projektowanym systemie odpowiedzialne będą banki regionalne, które będą dokonywać bezpośredniej wymiany między parami walutowymi bez użycia dolara amerykańskiego. Pozwoli to obniżyć koszty i oczywiście uniezależnić się tym państwom od amerykańskiej waluty.

Sieć połączeń płatności mobilnych pomiędzy krajami ASEAN rozwija się od kilku lat niezwykle intensywnie, z czego korzystają zwłaszcza takie sektory jak turystyka czy handel elektroniczny.

anavar steroids steroids for sinus infection barry bonds steroids what is steroids steroids pills conor mcgregor steroids steroids for muscle growth how long do steroids stay in your system chris hemsworth steroids do steroids make you gain weight natural steroids